Kimdir

İzmir’de doğan Erman, Türk Koleji Fen Lisesi’nden (İTK) 2001 senesinde mezun oldu. Lise mezuniyetinin ardından, İstanbul’da Sabancı  Üniversitesi’nden mekatronik mühendisliği diplomasını aldı. Lisans eğitimi sırasında, farklı ülkelerde stajyer öğrenci olarak çalışan Erman, ilk staj projesini 2005 yılında Japonya’da Tohoku Üniversitesi’nde tamamladı. 2006 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra Hollanda’da ‘Philips Research’te stajyer olarak çalıştı.

2007 yılında İsveç’te Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliği yüksek lisans programına kabul edildi. Yuksek lisans eğitimi sırasında, ABD’de Purdue Üniversitesi – Indiana Üniversitesi hastanesinde stajyer olarak çalıştı ve tezine İsveç’te AstraZeneca’da başladı.Biyomedikal mühendisliği master programını AstraZeneca’da ki tezi ile noktalamayı planlamıştı ancak herşey planlanan şekilde gerçekleşmedi. AstraZeneca’da ki tezine ara verip yine İsveç’te kabul edildiği başka bir master programına devam etmeye karar verdi.

Aldığı eğitimlere ek olarak, mühendislik bilgisini gerçek iş ortamı ile birleştirme kararı alan Erman, 2008 senesinde ilk start-up şirketi olan BioMedlife’ı İsveç’te kurdu. BioMedlife uluslararası 3 firmanın medikal ürün satışının yanı sıra, mobil sağlık uygulamaları geliştirmesi planlanan bir şirketti. Erman’ın ilk medikal start-up deneyimi olan BioMedlife,Erman için 2 senelik harika bir deneyim oldu.

2009 senesinde İsveç’te biyobilimler alanında girişimcilerin gerçek Ar-Ge projeleri ile eğitim aldığı Göteborg Uluslararası Biyobilimler İş Okulu’nun (GIBBS) yüksek lisans programına kabul edildi. GIBBS programı kapsamında Cline Scientific isimli nanobiotech start-up projesi için çalışan 3 girişimciden biri oldu.Cline Scientific Erman’ın 3 kişilik interdisipliner bir ekiple tüm start-up dinamiklerini takımca deneyimlediği bir start-up oldu.Cline Scientific 2011 senesi içinde Cline Scientific AB ismiyle İsveç’te şirketleşti.

Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra başka bir start-up şirketine katılan Erman bu seferde TUBITAK ve KOSGEB destekli bir Ar-Ge projesinde yer aldı.Dalgıçlar için yenilikçi sualtı teknolojileri geliştiren Innovasub isimli start-up’ta bu seferde iş geliştirmeden sorumlu oldu.Start-up hayatına 6 ay kadar ara veren Erman, askerliğini bir çırpıda tamamlayarak Oyun Studyosu isimli başka bir start-up şirketine ‘Şirketteki Girişimci’ olarak katıldı.Burada sadece oyun oynarak değil aynı zamanda yeni iş kanalları yaratmak ve alternatif satış kanalları tasarlamak için bir hayli çalıştı.

Şimdilerde ise start-up şirketlerine danışmanlık yaparak, yenilikçi ve Ar-Ge tabanlı fikirlerin hayata geçmesi için var gücüyle çalışıyor.

Tüm bu start-up ve eğitim hayatına ek olarak sosyal sorumluluk ve sosyal girişimcilik projelerine de zaman ayırmış olan Erman, Türkiye’de ortaokul öğrencilerinin eğitimleri sırasında desteklenmesi ve Uganda’da ki bir su tesisine yeni bir su arıtma sistemi kurulması için çalışmıştı.

Dalış eğitmeni olarak Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları topluluğuna (SUSS) üye olan Erman, her fırsatta dalış arkadaşları ile su altında vakit geçirmeyi ve dağlara çıkıp son sürat snowboard yapmayı çok seviyor. Ayrıca her fırsat bulduğunda seyahat etmeye ve yeni insanlarla tanışmaya bayılıyor.